Ο ασταμάτητος Χολομών κέρδισε, χωρίς να ενθουσιάσει με την απόδοσή του, στην έδρα του Φοίνικα Νικήτης και πλέον βρίσκεται μόνος πρώτος στο βαθμολογικό πίνακα, περιμένοντας το αποτέλεσμα στον αγώνα ανάμεσα στη Θύελλα Μεταγγιτσίου και την Ελπίδα Βραστάμων.

«Ελάχιστες ευκαιρίες, γκολ στην εκπνοή του ημιχρόνου»

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με τις ευκαιρίες για γκολ να είναι ελάχιστες. Μια αδύναμη κεφαλιά στο 7ο λεπτό από την ομάδα της Νικήτης δεν ανησύχησε τον Πλευρίτη, ενώ μερικά μακρινά σουτ εκατέρωθεν πέρασαν μακριά από τις εστίες των δύο τερματοφυλάκων.

Στο 26ο λεπτό ο Φοίνικας κατάφερε να βρει δίχτυα, με τον παίχτη, ωστόσο, των γηπεδούχων να υποδεικνύεται ορθώς σε θέση οφσάιντ από τον δεύτερο βοηθό.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πήγαιναν ισόπαλες στα αποδυτήρια, ένα φάουλ, δύο λεπτά πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ανέτρεψε τις ισορροπίες. Συγκεκριμένα, στο 43ο λεπτό, ο Ρίμπο κέρδισε φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του αντίπαλου τερματοφύλακα, κάνοντας το 0-1 για τον Χολομών.

«Ίδια εικόνα, διπλό κορυφής ο Χολομών»

Το δεύτερο ημίχρονο είχε περίπου την ίδια εικόνα με το πρώτο, με την ομάδα της Νικήτης να έχει τη μεγαλύτερη (και μοναδική) ευκαιρία του ημιχρόνου.

Στο 56ο λεπτό ο Πλευρίτης δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει τη μπάλα μετά από μακρινό σουτ έξω από την περιοχή του Χολομών. Η ομάδα του Τσαλδάρη προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρία για το 0-2, αλλά στο 65ο λεπτό ο Ιντρίζι δεν κατάφερε να φέρει τη μπάλα μπροστά του και να σουτάρει μέσα στη μικρή περιοχή, με την άμυνα του Φοίνικα να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 71ο λεπτό από την ομάδα του Φοίνικα, όταν, έπειτα από γέμισμα στη μικρή περιοχή του Χολομών, ο επιθετικός των γηπεδούχων πήρε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Πλευρίτη. Ο Φοίνικας ανέβασε ρυθμό, προσπάθησε να απειλήσει με μερικά μακρινά σουτ, όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει αξιόλογες ευκαιρίες για γκολ. Δύο λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, ο Μάρθας έψαξε το 0-2 με ένα φάουλ έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να διώχνει σε κόρνερ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με τον Χολομών να φτάνει σε μία ακόμη νίκη που τον ανέβασε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Φοίνιξ ΝικήτηςΚαραγιάννης, Πασαλίδης, Ντραγκότι (Κέντρος 66′), Πιπερίδης, Λαδάς, Μπιλτσάρι (Κιούλεν 46′), Αποστολούδης (Λάλος 46′), Σιδηρόπουλος, Αραπίδης, Ασλανίδης (Αραμπίδης 77′), Λυδιανός

Χολομών Ρ.Π (Τσαλδάρης Ανδρέας): Πλευρίτης, Ξεφτέρης (Μπάκης), Αρβανίτης, Κωνσταντούδης, Ιντρίζι (Μαλανδρής Γ. 89′), Ρίμπο, Μάρθας, Ξεφτέρης Γ, Τσιουλάκης (Ντεβετζής 75′), Ξεφτέρης (Μπουσκ) (Πλιάκος 88′)

Ξεχώρισε: Το αμυντικό δίδυμο του Χολομών, Καράβατος και Ξεφτέρης(Μπάκης) καθάρισαν όλες τις επιθέσεις των αντιπάλων και δεν επέτρεψαν στην επίθεση του Φοίνικα να απειλήσει την εστία της ομάδας. Πολύ θετικός στο ντεμπούτο του στην αρχική ενδεκάδα ο Κωνσταντούδης.